SAMPRAPTI – Proces choroby
Podľa názoru áyurvedskej medicíny žiadna choroba neprichádza náhle ako „blesk z čistého neba“. Dokonca ani také zdanlivo „nepredvídateľné“ udalosti ako nehody a úrazy nezasahujú do ľudského života náhle.
Choroba, ako nakoniec všetko na svete, má svoj vývoj v čase, ktorý sa odohráva etapovito. Áyurveda hovorí o šiestich štádiách procesu choroby – samprapti, ktoré predstavujú vývoj konkrétnej choroby od jej počiatočného štádia, cez vyvrcholenie až po záver.
Štádia choroby
Fyzickou príčinou choroby je nahromadenie niektorého živlu a narušenie rovnováhy troch telesných princípov tridosha. Telesné princípy vata, pitta a kapha sa môžu v tele premnožiť z niekoľko príčin. Medzi najčastejšie patrí ročné obdobie, zlá výživa, škodlivé návyky a výkyvy v životnom štýle. Áyurveda učí, že niektorý z troch telesných princípov sa prirodzene premnoží v tele v období prechodu ročných období, preto sú tieto prechodné obdobia kritickým časom z hľadiska zachovania zdravia. Najkritickejší je prechod zo zimy do jari a z leta na jeseň. Keď v tomto období, optimálne však aspoň dva týždne pred ním prispôsobíme výživu a životné návyky novému ročnému obdobiu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vyhneme všetkým chorobám, ktorým je nahromadenie telesných princípov – sancchaya.
Nahromadenie (sancchaya)
Vznik a priebeh choroby si môžeme názorne vysvetliť na príklade. Predstavme si vodovodný kohútik, ktorý sme zabudli zatiahnuť a z ktorého stále kvapká voda. Táto neustále tečúca voda, kvapka za kvapkou, predstavuje naše prehrešky voči zdravému životnému štýlu. Keď pod kohútik postavíme vedro, voda môže do vedra nejaký čas kvapkať bez zjavných negatívnych dôsledkov. Podobný jav pozorujeme tiež v ľudskom tele. Živly sa môžu hromadiť vo svojich špecifických lokalitách v tele bez toho, že by sme si toho boli vedomí. Kapha (voda) sa hromadí v oblasti hrudníka, pľúc, hlavy a žalúdka. Pitta (oheň) má tendenciu hromadiť sa v žalúdku a hrubom čreve. Hlavnou lokalitou (vzduchu) vata v tele je hrubé črevo. Príznaky hromadenia živlov v ich špecifických lokalitách môžu byť nasledujúce:
VATA – nadúvanie, plynatosť, zápcha, únava, nespavosť, pocit strachu a úzkosti, vyhľadávanie tepla a teplých jedál a nápojov.
PITTA – pálenie záhy, horká pachuť v ústach, kyslosť v žalúdku, do žlta sfarbené oči a stolica, podráždenosť, pocit hnevu a závisti, vyhľadávanie chladného prostredia, studených jedál a nápojov.
KAPHA – žalúdočná nevoľnosť, nechutenstvo, vyhľadávanie ľahších jedál (horká a štipľavá chuť), problém s trávením, sladké sliny, bledosť.
Áyurveda nás ale upozorňuje, že toto štádium choroby môže prebehnúť tiež bez akýchkoľvek príznakov, alebo budú príznaky tak subtílne, že pri zaneprázdnenosti moderného životného štýlu si ich nevšimneme.
Zhoršenie (prakopa)
V tomto štádiu sa voda neúprosne blíži k okraju veda a hrozí jej prelievanie cez okraj. V ľudskom tele to znamená, že daný živel sa stále viac vychyľuje z rovnováhy a príznaky sa stupňujú.
VATA – pokračujúca zápcha, kŕče v bruchu, nadúvanie.
PITTA – zvyšujúca sa kyslosť žalúdka, nadmerný smäd, strata energie.
KAPHA – slabé trávenie, nadmerná tvorba slín, pocit na zvracanie, pobolievanie hlavy a srdca, ospalosť.
Pretekanie (prasara)
Toto je štádium, kedy vedro nemôže udržať viac vody a tá začína pretekať cez jeho okraj. Tri telesné princípy – tridosha – sa začínajú „vylievať“ zo svojich špecifických lokalít v tele a podľa pravidla najmenšieho odporu „cestujú“ telom. Prenikajú do tkanív a snažia si nájsť novú lokalitu, kde by sa usídlili. Podľa áyurvedy je najvhodnejšou novou lokalitou pre zdivočelé živly také tkanivo, ktoré je kvôli nejakej príčine oslabené alebo poškodené, takže sa ich náporu nedokáže brániť. Príčin pre oslabenie je veľa. Často sú to úrazy, nehody a pády z detstva, ktoré prešli takmer bez povšimnutia, napriek tomu však zanechali do budúceho života smutné dedičstvo vo forme oslabených miest. Slabé miesta v tele (a tiež v mysli ako predispozícia k duševným poruchám) sú veľa krát dané karmicky a je ich možné zistiť prostredníctvom astrológie. Pojem „oslabené miesta“ v tele alebo v mysli je v áyurvedskej medicíne vítaný. Áyurveda totiž pokladá miesto za semeno, bez ktorého žiadna choroba nemôže vzniknúť
Nová lokalita (sthána samráya)
Keď sa voda z vedra vyleje na zem, ale na zemi nie sú žiadne semená, žiadna rastlina nám nevyrastie. Podobné je to aj v tele: keď neexistuje žiadne oslabené miesto, chorobe chýba semeno z ktorého by vyklíčilo: vata, pitta, kapha (tridosha) obehnú celé telo a vrátia sa späť do svojej lokality, kde sa časom prirodzene upokojí alebo odíde z tela. Keď však nájdu v tele oslabené miesto, usídlia sa tam a semeno choroby začne klíčiť. Toto je prodromálne (predchádzajúce, predošlé) štádium choroby, kedy ešte nemôžme určiť, o aký typ choroby ide, vidíme ale, ktorým smerom sa veci uberajú. Príznaky sú najrôznejšie:
VATA – suchá pokožka, praskanie a bolesti v kĺboch, bolesti v krížoch, kŕče, bolesti hlavy a brucha, úporná zápcha, celková únava.
PITTA – zápalové kožné ochorenia, zápal očných spojiviek, vysoká horúčky, bolesti hlavy, hnačka, zvracanie žlče.
KAPHA – pretrvávajúca zvýšená teplota, kašeľ, hlien v stolici, zvracanie, zdurené žľazy.
Prejavenie (vyakti)
V predošlom štádiu semeno choroby vyklíčilo a vyrástla z neho mladá rastlinka o ktorej sme nevedeli či z nej vyrastie veľký strom, ker alebo iba malý kvietok. Vyakti predstavuje štádium plného prejavenia choroby alebo – vyjadrené v áyurvedskej symbolike – štádium vyrasteného stromu. V tomto štádiu už dokážeme s určitosťou povedať, či nám v záhrade rastie buk alebo hruška. Choroba je v syndromálnom štádiu a môžeme jednoznačne povedať, že ide o takú a takú konkrétnu chorobu (cukrovku, astmu, rakovinu atď) s pekným latinským názvom. Je smutnou skutočnosťou, že moderná západná medicína si všíma a diagnostikuje chorobu až v tomto, takmer poslednom štádiu, keď sa syndrómy úplne prejavili a chorobu je ťažké liečiť.
Rozlíšenie (bhéda)
Keď sa vrátime k symbolike stromu, v tomto štádiu nám hruška zarodila plody, takže podľa typu plodu môžeme určiť jej druh a pôvod. V tomto štádiu môžeme rozlíšiť pôvod a typ choroby a zapríčinenie telesnými princípmi tridosha. Väčšina chorôb môže byť zapríčinená ľubovoľným z troch princípov alebo ich kombináciou. Populárna civilizačná choroba artritída môže byť zapríčinená narišením princípu vata, pitta alebo kapha, a v každom prípade sa bude prejavovať inými príznakmi. Áyurvedsky lekár bude artritídu liečiť rôznymi metódami u rôznych telesných typov. Po určení vhodnej terapie bude rozhodujúca prakrti (telesná konštitúcia) a nie typ ochorenia. Typ choroby má až druhoradý význam. V tomto bode sa áyurveda zásadne rozchádza so západnou medicínou, ktorá človeka nelieči ako individuálnu bytosť so špecifickým telesným a duševným prispôsobením, ale iba konkrétnu chorobu. Predpokladať, že určitá choroba je rovnaká u dvoch rôznych ľudí, je jedným z najväčších omylov modernej medicíny.
Prognóza liečenia
Na rozdiel od modernej medicíny, áyurveda sa nesústreďuje na systémovosť choroby v syndromálnom štádiu, aj keď v bohatej áyurvedskej literatúre sú podrobne popísané všetky závažné choroby a postupy ich liečby, áyurveda je v prvom rade preventívna medicína, ktorá sa snaží chorobám radšej predchádzať. Áyurvedsky lekár absolvuje dlhoročnú, veľmi intenzívnu teoretickú výuku a praktický výcvik, aby pohotovo a ľahko diagnostikoval potencionálne ochorenie v prodromálnych štádiách.
Podľa áyurvedy sa choroby najľahšie liečia v prvých dvoch štádiách (nahromadenie a zhoršenie), pretože živly sú vo svojich vlastných lokalitách v tráviacom trakte, odkiaľ je možné ich ľahko odstrániť za pomoci špeciálnych metód (očistné terapie – panccha-karma, olejové masáže, parný lúpeľ, potenie, zvracanie a pôst), prispôsobenie výživy, pitie bylinných odvarov, hatha-yógu, pranayámu, zmenami návykov a zlepšením životného štýlu. V štádiu pretekania sa choroby ešte stále dajú pomerne ľahko liečiť, hlavne ak v tele nie sú oslabené miesta, čo je nepravdepodobné a zriedkavé. Keď si živly v tomto štádiu nájdu oslabené miesto v tele, choroba vyklíči a prejaví sa silnejšie. V nasledujúcom štádiu si živly našli slabé miesto a usídlili sa v ňom, choroba sa prejaví predbežnými príznakmi a jej vyliečenie si vyžaduje úsilie a potrvá nejaký čas.
Najťažšie je liečiť chorobu v posledných dvoch štádiách, kedy sa prejavili všetky príznaky a choroba nadobudla veľa sily. Áyurvedske texty hovoria, že choroba „dozrela“ a jej vyliečenie si vyžiada veľa úsilia a veľa času.